Čo bude teda ďalej?

Autor: Lucia Hudáková | 28.11.2011 o 20:24 | Karma článku: 8,53 | Prečítané:  1380x

Keďže mi stále nejde pridávať komentáre k mojim vlastným príspevkom, čiže neviem reagovať na Vaše dotazy, píšem ďalší článok. Rada by som povedala, že odkedy som na blogu uverejnila text s názvom „Sú aj lekári ľudia?“, čítam Vaše ohlasy a premýšľam nad nimi. Snažím sa analyzovať situáciu z každého uhlu pohľadu a chápať tých, ktorí stoja na mojej strane, a zároveň tých, ktorí mi oponujú.

Keďže mi stále nejde pridávať komentáre k mojim vlastným príspevkom, čiže neviem reagovať na Vaše dotazy, píšem ďalší článok. Rada by som povedala, že odkedy som na blogu uverejnila text s názvom „Sú aj lekári ľudia?“, čítam Vaše ohlasy a premýšľam nad nimi. Snažím sa analyzovať situáciu z každého uhlu pohľadu a chápať tých, ktorí stoja na mojej strane, a zároveň tých, ktorí mi oponujú. Priznám sa, že som čakala hlavne na argumenty, ktoré by ma presvedčili o pravde lekárov a pomohli by mi pochopiť celú situáciu, mať zdravý pohľad na vec. Argumentujete tým, že som mala vyštudovať iný odbor, keď som sa chcela mať lepšie. Prepáčte, ale neplatí teda to isté aj pre lekárov? Každý jeden z nich vedel, do čoho ide, vedeli, že Slovensko nie je zlatá baňa. Svoje povolanie si zvolili sami, nikto ich do toho nenútil. Znamená to teda, že im mám odkázať, že mali študovať niečo iné, keď chceli mať vyššie platy???

Snažím sa chápať a rozumiem tomu, že keď je človek unavený, nepodáva najvyššie výkony. Viem, že keď človek ťahá nočnú za nočnou a za ňou rannú, poobednú, piatok, stredu, nedeľu, chodí z práce domov akurát sa tak vyspať a po prebudení znova do práce, nemá chuť asi na nič, nieto ešte sa usmievať na ľudí. Ale prečo si, do čerta, myslíte, že lekári sú jediní, kto je na tom tak zle??? Môj muž má povolanie, ktoré vyžaduje jeho pohodu a to tak fyzickú ako psychickú a zaoberal sa niekto niekedy tým, že keď robí za sebou 5 nočných a za nočnou hneď rannú, v lepšom prípade poobednú zmenu, po ktorej konečne nasleduje jeden deň voľna, že keď robí 6 dní v týždni, keď treba aj sedem, je unavený? Trápi niekoho okrem jeho rodiny, že keď robí poobede, nevidí deti celý týždeň, lebo cez deň sú v škôlke a večer, keď muž prichádza z práce, deti už dávno spia? Príde niekomu ľúto jeho a jeho rodiny, keď poviem, že v nočnej službe nemá šancu zdriemnuť si a ani nikomu nemôže povedať, aby chvíľu počkal, kým dopije kávu, lebo by letel ako špinavá handra? Že nemá čas spraviť si pauzu a ak to urobí, ide na koberček, kde ho zotrú ako malé decko? Pozastaví sa niekto nad tým, že tento rok odrobil každý jeden sviatok, že sme už niekoľko rokov neboli na dovolenke, že si tú dovolenku nemôžeme ani dovoliť a keď si ju už dovolíme, tak na pár dní a s tým, že sedí na telefóne a každú chvíľu ho môžu odvolať naspäť do práce, lebo ho potrebujú? Rozmýšľa niekto nad tým, že aj jeho rodina ho potrebuje? Čo sa týka nadčasov, tiež robí nadčas. A nie práve v súlade so zákonníkom práce. Prečo? Aby uživil rodinu! Štve to niekoho??? A štve niekoho fakt, že toto všetko robí za peniaze, ktoré pokryjú mesačné náklady na bývanie a energie, pričom týždeň po výplate rozmýšľame, ako nahnať do peňaženky centíky na rožky??? Koho kedy napadlo, že som tiež venovala štúdiu nemalé peniaze, energiu, silu, čas, že som tým chcela sto ráz praštiť, keď ma skriptá uspávali a učivo neliezlo do hlavy , že pred skúškami som mala stres a predsa som to dotiahla do konca a načo? Aby mi na pohovore do práce, kde podmienkou bolo vysokoškolské štúdium druhého stupňa, ktoré mám, kde podmienkou bolo pracovať na zmeny, robiť nočné a nadčasy, čo by som bola ochotná, kde po mne chceli, aby som sa vyznala v zákonoch a obetovala voľný čas ďalšiemu vzdelávaniu, na čo by som pristala, ponúkli 317 eur? V hrubom, podotýkam. Áno, odmietla som. Pretože by som musela do práce dochádzať a nemala by som ako doriešiť starostlivosť o deti. Z takého platu totiž ťažko niekomu zaplatím, aby mi chodil pre deti do škôlky a bol s nimi, kým prídem z práce. Starí rodičia mojich detí sú ešte pracujúci. Až na ocina, ten je na dôchodku, bohužiaľ je však vážne chorý. Nehovoriac o tom, že nebývame v jednej dedine. A tak si privyrábam pečením tort, doučovaním angliny a preberaním tovaru pre nemenovaný butik. Povedzte mi, koľko z Vás by povedalo, že si zaslúžim viac? A koľko z Vás len mávne rukou a povie, že sú to moje problémy?

Iste, lekári si zaslúžia viac. Tak ako všetci ostatní!!! Jediná reakcia, ktorú beriem, je od pani sestričky, ktorá napísala, že zvýšenie platu si lekári zaslúžia a nemusí to byť hneď o 700 eur. Lenže práve v tomto vidím kameň úrazu, že podľa nich musí! Presne to ma na tom hnevá najviac. Nikomu neberiem, že chce vyšší plat, nepoznám človeka , ktorý by nechcel a bol by spokojný so svojim platom, nepoznám nikoho, kto by sa nesťažoval, že má málo. Lenže nikdy nepochopím, že 300 eur pre lekárov nie je dosť! Tak na tom asi až tak zle nebudú, keď si môžu dovoliť odmietnuť sumu, ktorá by väčšinu Slovákov vytiahla z biedy!? Koľko „nedoktorov“ by to urobilo? Koľko obyčajných smrteľníkov by povedalo, že je to málo a chcú viac? A koľko ľudí by bolo šťastných, keby im 300 eur dopomohlo k tomu, aby mohli dôstojne žiť?

Chceme sa búriť? Tak všetci spolu! Lebo nielen v zdravotníctve je systém nastavený nespravodlivo a nielen lekári sú tí, ktorí makajú vo dne-v noci a berú nadčasy, aby si prilepšili, nielen oni majú rodiny, ktoré musia živiť a na ktoré nemajú čas, nielen oni sú unavení a na pokraji síl. Pretiekol pohár? Tak sa pýtam, čo bude, ak pretečie všetkým...???

 

PS: Čo sa týka toho, že mi stará mama dala cestoviny od EÚ, tak presne o tom to je –pomôžem a dám, aj keď mám sám málo...

PS2: Túto reakciu som písala ešte včera, ale nepodarilo sa mi ju už zverejniť... Dnes som si prečítala o tom, že premiérkino zvýšenie platov bolo podľa ňou stanovených podmienok (tabuliek) vlastne podvodné, pretože doktori budú dostávať po desiatych rokoch praxe menší plat ako dostáva doktor po desiatich rokoch praxe v súčasnej dobe. Pokiaľ je to takto, nečudujem sa žiadnemu z nich, že výpovede nestiahli a že dnes „zvýšenie“ nepodpísali. Opakujem, a to naposledy, lebo verím, že kto chce, pochopí, že jediné, o čo mi išlo a myslím, že aj drvivej väčšine tých, ktorí nesúhlasili s lekármi, nebol fakt, že lekári chcú zvýšenie platu, ale fakt, akým spôsobom do toho zaangažovali ľudí a to kvôli tomu, že sa im málilo pridať to, z čoho musia iní žiť...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?